Každý o nej hovorí, no nie každý jej rozumie. Čo je to PPC reklama?

Každý o nej hovorí, no nie každý jej rozumie. Čo je to PPC reklama?

Predávate produkty, propagujete značku, budujete brand? A máte zapnuté PPC kampane? Že jasné? A využívate kampane na maximum? Ste si istí?

PPC je anglická skratka „pay per click”, v slovenčine platba za kliknutie. Ak by sme chceli byť presní, je to platba za kliknutie na reklamu. To znamená, že sa neplatí za to, keď sa reklama zobrazí, ale platí sa až v momente, keď zákazník na reklamu klikne a dostane sa na váš web.


Ako to celé funguje?


V systéme pre Google platí, že funguje na spôsob aukcie. Inými slovami je to trh, na ktorom súperia firmy o najvyššie miesto svojej reklamy vo vyhľadávaní. O tom, kto vyhrá, rozhoduje viacero faktorov. Medzi najdôležitejšie faktory patria kvalita reklamy a najvyššia maximálna suma, ktorú ste ochotní dať za kliknutie.


Neznamená to však, že kto ponúkne najviac, vždy vyhrá. Je to komplexný systém a Google uprednostňuje relevantné reklamy, ktoré nie sú zavádzajúce. Veľkú úlohu pri relevantnosti zohráva nastavenie reklám a kvalita reklamných textov.



Koľko stojí PPC reklama?

Ako sme už spomenuli vyššie, tak PPC reklama pre Google funguje formou aukčného systému, a preto sa cena stále mení. Z toho dôvodu je veľmi ťažké povedať pevnú sumu. To však neznamená, že sa budget na reklamy bude míňať náhodne.


Každý inzerent si dokáže sám stanoviť, akú konkrétnu sumu chce za určité časové obdobie minúť. Odporúčaný mesačný budget sa môže líšiť. Záleží to napríklad od segmentu, v ktorom firma pôsobí, na aké publikum chce cieliť, na aké regióny atď.


Kde nájdem PPC reklamu?


Dá sa povedať, že PPC reklamu nájdete takmer v akomkoľvek online prostredí, v ktorom sa pohybujete. Môže vás zasiahnuť na sociálnych sieťach ako napríklad Facebook, Instagram, alebo na rôznych vyhľadávačoch alebo cenových porovnávačoch.


Najpoužívanejším miestom na umiestnenie PPC reklamy na Slovensku je Google. Jeho reklamný systém Google Ads umožňuje vytvárať a zobrazovať reklamy na rôznych partnerských weboch. Na týchto stránkach sa môže zobraziť istá forma platenej reklamy, ako sú bannery či videá. Platené reklamy preto nájdete aj na YouTube.



Výhody PPC reklamy


Medzi najvýraznejšie výhody PPC reklamy patrí presné meranie, ktoré napriklad plagáty v meste, billboardy alebo aj televízna reklama nemajú. Ďalšou výhodou je aj konkrétne cielenie, pri ktorom si môžete vybrať pohlavie, vek, geografické zacielenie, ale aj cielenie podľa záujmov alebo aj podľa návštevnosti konkrétnych stránok na vašom webe. Za zmienku tiež stojí rýchle získanie povedomia o značke, platíte podľa vami stanoveného rozpočtu, teda neplatite za zobrazenie reklamy, ale za kliknutie.


Nechajte PPC na špecialistov

PPC nie je žiadna jadrová fyzika, ale na druhej strane ani malá násobilka. Malé a stredné firmy, startupy, e-shopy si často tento nástroj, ktorý nesmie chýbať v žiadnej efektívnej kampani spravujú sami, niekedy možno oslovia freelancera. Keďže veľké PPC agentúry často vyžadujú značný budget a nemalé servisné poplatky, riešenie, keď si PPC kampaň spustíte v rámci firmy (veď moja asistentka robí náš Facebook, tak môže aj PPC) alebo oslovíte freelancera (veď to robí takmer zadarmo) môže dávať zmysel. Nakoniec – kampaň vám predsa funguje. Ale naozaj funguje?


Fungujúca kampaň a optimálne fungujúca kampaň – to sú dve rôzne veci. Často aj malé zmeny v nastavení cielenia, aukcií, výbere správnych KPI, meraní konverzií či zvolení efektívnej remarketingovej stratégie spôsobia, že kampaň nielen funguje (odčerpáva sa kredit), ale funguje na 100% (prináša efektívne výsledky). Možno máte kampaň nastavenú naozaj vynikajúco. A možno nie. Viete, ako to zistiť? Dohodnite si bezplatný audit. Začnite vyplnením kontaktného formulára.


Chcem bezplatný audit. 


Tip od nás: Poznáte brand archetyp vašej firmy? Kontaktujte nás a zistite, aký brand archetyp je pre vás vhodný a ako ho môžete využívať