Brand archetypy: JEDEN Z NÁS

Brand archetypy: JEDEN Z NÁS

Brand archetyp Jeden z nás, v anglickom znení Everyman, je jedným z najrozšírenejších. Prečítajte si, prečo sa u mnohých značiek teší svojej obľube.

Everyman je hrdina z každodenného života, ktorý sa stotožňuje so svojimi zákazníkmi a predstavuje ich hodnoty, túžby a obavy. Je prístupný, autentický a ľudský, čím si získava dôveru a lojalitu svojej cieľovej skupiny.


Everyman je postavou, ktorá je blízka obyčajným ľuďom. Nesnaží sa byť nadradený alebo vyčnievať z davu. Svojím spôsobom sa stáva reprezentáciou priemernej osoby, s ktorou sa ľudia dokážu stotožniť. Everyman je sympatický, presvedčivý a priateľský. Dokáže sa spojiť so svojimi zákazníkmi vďaka tomu, že rozumie ich túžbam a výzvam, a ponúka im riešenia, ktoré sú pre nich relevantné.

Everyman je zrkadlom svojho zákazníka

Tento brand archetyp je výkonný, pretože zákazníci majú tendenciu dôverovať značkám, s ktorými sa stotožňujú a ktoré im ponúkajú odraz ich vlastného života. Everyman je schopný vyjadriť ich hlas a zdieľať ich skúsenosti. Napríklad môže používať bežné jazykové obraty, humor a situácie, ktoré sú zrozumiteľné pre väčšinu ľudí. Týmto spôsobom si buduje blízke vzťahy so svojou cieľovou skupinou a stáva sa ich spojencom a priateľom.

Povzbudzuje a inšpiruje

Everyman je tiež schopný vyvolať emócie. Prezentuje reálne príbehy a situácie, s ktorými sa už mohli stretnúť aj jeho zákazníci. Môže ich povzbudzovať, inšpirovať alebo poskytovať pocit istoty a akceptácie. Zákazníkom sa snaží ukázať, že nie sú sami a že značka je tu, aby ich podporovala a pomáhala im dosiahnuť ich ciele.

Ak sa značka rozhodne využiť archetyp Everyman, je dôležité, aby si dobre uvedomila svoju cieľovú skupinu a rozumela ich hodnotám, motiváciám a potrebám. Musí sa tiež presvedčiť o autenticite svojho prejavu a zdieľať hodnoty a presvedčenia svojich zákazníkov. Len tak môže vytvoriť trvalý vzťah založený na dôvere a vernosti.


Značky, ktoré využívajú brand archetyp Everyman

Medzi najvýraznejších fanúšikov Everymana patrí obľúbený fast food reťazec McDonald's. Dôvody sú jednoduché - McDonald's sa snaží osloviť širokú verejnosť, ktorej ponúka jednoduché a cenovo dostupné jedlá. Jednoducho jedlo, na ktoré má každý.

Archetyp Everyman využíva aj Coca-Cola. Tá sa snaží byť značkou, ktorá prináša radosť a osvieženie každému zákazníkovi bez ohľadu na jeho sociálny status alebo vek. Zároveň chce byť prítomná v bežnom živote každého z nás, či už pri rodinných oslavách alebo jednoduchých stretnutiach s priateľmi.

Výnimkou nie je ani automobilka Toyota. Tá sa snaží osloviť široké publikum, ktorému ponúka kvalitné, spoľahlivé a cenovo dostupné autá. Svoje produkty prezentuje ako ideálne pre každodenné použitie.

Brand archetyp Everyman je veľmi univerzálny a je vhodný pre značky, ktoré sa snažia byť pre svojich zákazníkov prístupné a spoľahlivé. Pomáha značkám sa spojiť s ich cieľovou skupinou a byť pre nich dôležitým a nevyhnutným partnerom v ich bežnom živote.