Brand archetypy: ŠAŠO

Brand archetypy: ŠAŠO

Kto by sa rád nebavil? Úlohou archetypu Jester je spojiť všetkých, aby sa zabavili a ocenili krásy života. Ako skutočný zabávač je Jester schopný vytvoriť atmosféru, v ktorej sa ľudia cítia dobre.


Archetyp Jester predstavuje život tu a teraz. Život strany Jester je len pre ľudí, ktorí sa chcú rozžiariť a baviť sa! Šašek umožňuje ostatným spojiť sa so svojím zábavným vnútorným dieťaťom - impulzívnym a neviazaným, nebojí sa ohýbať pravidlá, nebojí sa vyniknúť a je pohodlný vo svojej vlastnej koži.


Šašo má tiež schopnosť myslieť aj mimo krabice, čo vedie k inovatívnym nápadom. To znamená, že Jester je majstrom v brainstormingu, preformulovávaní konceptov a predstavovaní nových perspektív. Napríklad typický Jester M.O. by bolo predstaviť sociálnu otázku alebo politickú agendu v novom svetle, aby sa zdôraznila jej absurdita. Komici sú zjavným príkladom šaša, ale rozhodne nie sú jedinou kategóriou, ktorá sa označuje ako tento archetyp.


Šašo v akcii

Značky Šašov zvyknú upútať pozornosť. Najväčším lákadlom je zvyčajne jeho chytrosť. Zatiaľ čo sa značky Jester bežne vyjadrujú v oblasti zábavy, nájdete ich aj v odvetviach, ako je napríklad poisťovníctvo. Prichádzajú na myseľ Geico alebo Progressive, obaja sa rozhodli pre ľahší prístup v inak vážnom priemysle.


Značky šaškov sa neboja ohýbať pravidlá alebo byť politicky nekorektné, čo sa môže prejaviť aj v tom, že značky uľahčujú veci, ktoré sú možno skutočne vážnymi problémami, alebo propagujú niečo, čo pre vás nie je v skutočnosti dobré. Všetci vieme, že cukríky nie sú zdravé, ale priznajme si, že tie reklamy spoločnosti M&M, ktoré obsahujú hovoriace cukríkové postavy červenej, žltej a pani Brownovej, sú dostatočne vtipné, aby sme na to všetko zabudli.


Marketing značiek Jester môže byť nekonvenčný, hlúpy alebo nadmerný. Často sa používajú jasné farby a akcia je vysokoenergetická. Značky šašov môžu byť zvlášť zamerané na využívanie virtuálnych zážitkov, ako sú interaktívne webové stránky alebo aplikácie pre rozšírenú realitu.


Organizačná kultúra pre značky Jester je voľná a láskavá. Tu neplatia tradičné „podnikové“ pravidlá. Značky Jester si vytvárajú vlastný spôsob, ako robiť veci, a vďaka ich out-of-the-box mysleniu je kultúra vysoko inovatívna v ich prevádzkach alebo ponuke produktov.Všetci v rodine Šašovcov

Na základe sily rôznych atribútov sa môžu objaviť rôzne aspekty Jesterovho archetypu. Kniha Archetypy v brandingu rozdeľuje archetyp na subarchetypy celkovo pre päť (vrátane primárneho šaša), aby sa rodina zaokrúhlila.


Šašo

Život je pre šašov ihrisko. S chuťou do neuctivých huncútstiev a s ich uznaním žije Jester v každej chvíli naplno. Šašo, ktorý je schopný preformulovať perspektívy a nebojí sa vysloviť, môže osviežujúcim spôsobom spochybniť konvencie. Výzvou, ktorej čelí šašo, je byť príliš necitlivý alebo drzý.


Zabávač

Zabávač je hravý a uspokojuje publikum. Dať ľuďom dobrú šou je všetko, na čom záleží. Pohotový a vysoko prispôsobivý zabávač potrebuje neustálu stimuláciu a spätnú väzbu.


Klaun

Klaun sa skrýva za maskou, aby sa dištancoval od vážnych alebo tabuizovaných tém, aby ich mohol preskúmať. Zvýraznenie absurdity týmto spôsobom umožňuje klaunovi baviť sa a baviť súčasne. Tento sub-archetyp je náchylný na preháňanie a drámu, aby rozosmial ostatných.


Provokatér

Provokatér môže byť kontroverzný a polarizačný, robí to však so šarmom a charizmou, ktoré z neho robia subšaretyp Jester. Výzvou provokatéra je samozrejme nestať sa hrubým a urážlivým. Ale ako prirodzený komunikátor a s mentalitou v tvári, provokatér vyvoláva zmeny.


Tvarovač

Shapeshifter pôsobí ako chameleón, schopný navigovať v rôznych situáciách a úrovniach vedomia. Tento sub-archetyp, ktorý podnecuje ostatných, aby spochybňovali predpoklady, je katalyzátorom, ktorý pomáha ostatným vidieť veci inak. Slabosťou pre Shapeshifter je inherentná nestabilita, ktorá prichádza s tým, že je tak prispôsobivý.Zákazník Šaša

Spotrebitelia šaškov majú tendenciu byť mladšími demografickými skupinami, aj keď samozrejme existujú ľudia všetkých vekových skupín, ktorí sa zdajú byť neustále „v jadre mladí“. Konzultantov šaškárstva priťahujú vážne témy alebo ľudia, ktorí sú príliš vážni, takže majú tendenciu zhromažďovať sa spolu s ostatnými ľuďmi podobného typu „carpe diem“. Vyvarujú sa nudných vecí, aj keď sú dôležité.


Preto, aby sa umožnilo efektívny marketing spotrebiteľom Jester, musia značky hľadať spôsoby, ako byť relevantné a špičkové v tom, ako a čo komunikujú. Platí to najmä vtedy, ak značka chce, aby spotrebitelia Jesteru urobili niečo vážne (napríklad kúpili poistenie) - bude musieť nájsť spôsob, ako preformulovať požadovanú akciu, aby viac zodpovedala zmýšľaniu a pozornosti Jester. Čím zanier, tým lepšie! Zákazníci šaša oceňujú kreativitu a chytrosť.Značky v tomto archetype: M&M’s, Old spice, Geico, Taco bell, Skittles, Dominos pizza, Doritos