Brand archetypy: REBEL

Brand archetypy: REBEL

Všetci máme divokú stránku a archetyp značky Rebel vstupuje do našej hlbokej túžby po nesúlade, až vzbure. Rebel odhodí spoločenské normy a snaží sa ich zničiť, len aby sa veci znova vytvorili tak, ako by mali byť.

Rebel, ktorý má vo svojej podstate rušivú silu, má za cieľ rozhýbať veci, či už pre osobný prospech alebo pre dobro ostatných. Smerom k negatívnemu koncu archetypu je Rebel vyprovokovaný k hnevu, keď sa stretne s osobným priestupkom. Nevadí, že sa ho ostatní budú báť, pretože strach sa považuje za moc.

Pozitívne je, že Rebel znepríjemňuje ostatným status quo v nádeji, že vyvolá zmenu. Napríklad, veľa aktivistov za občianske práva zapojených do pokojných demonštrácií stále zostáva príkladom archetypu Rebel v akcii.

Rebel je kontrakultúrna sila schopná uvoľniť tabu spoločnosti (sex, drogy a rock ‘n’ roll) A robí to tak, že sa dostane do temnej časti ľudskej prirodzenosti. Akákoľvek značka, ktorá sa snaží oslobodiť (alebo iných) od represií a vymaniť sa z prevládajúcej dominantnej kultúry, je Rebel.


Rebel v akcii


Značky postavené mimo zákon môžu buď posilniť pochybné morálne hodnoty, alebo zvrhnúť represívny režim. Tieto značky sa spoliehajú na marketing, ktorý kladie dôraz na riskovanie a odklon od súčasného status quo. To sa dá dosiahnuť pomocou snímok, ktoré sú buď temné a deštruktívne, alebo odvážne a revolučné. Často existuje určitý prvok hodnoty šoku, či už extrémny alebo jednoducho chytrý alebo neočakávaný vtip.

Organizačná kultúra značiek Rebel je často sama o sebe revolučná, pretože zamestnanci sa zvyknú označovať ako Rebeli a vášeň, ktorú majú, je viditeľná počas celej ich práce.

Zákazník Rebela


Zákazník Rebela sa môže cítiť ako vyhadzov z dominantnej kultúry. Napríklad príslušníci menšinových skupín, ktorí sa cítia na okraji spoločnosti. Odcudzenie je spúšťačom, ktorý môže viesť k hnevu. Zákazníci mimo zákona dostávajú kopy od riskantného správania a môžu sa podieľať na sebadeštruktívnych činoch, aby sa cítili „zle“. Mladí ľudia, ktorí sa chcú „ocitnúť“, často prekonávajú tendenciu Prieskumníka a pokračujú až do stavu Outlaw, keď sa cítia zvlášť odcudzení.


Zákazníci mimo zákon sú priťahovaní k pikantnosti, sú radi šokovaní alebo politicky nekorektní. Majú hlboko zakorenenú túžbu po slobode. Napriek tomu prekvapivo môžu byť medzi okrajovými spotrebiteľmi aj dobre upravení členovia spoločnosti, ktorí dodržiavajú zákony, a ktorí jednoducho cítia potrebu každú chvíľu vypustiť paru.


Značky s vyšším revolučným zameraním majú tendenciu vyhýbať sa mainstreamu kvôli potenciálu uraziť a budú sa musieť dostať k zákazníkom prostredníctvom cielených osobitných záujmových skupín a virtuálnych uzlov.


Značky, ktoré využívajú Rebela sú napríklad Virgin, Harley Davidson, PayPal, Diesel, MTV a VANS.